Zoo w Płocku inwestuje w ekologiczne oszczędności: nowa instalacja fotowoltaiczna jest już gotowa!

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku właśnie poinformował o zakończeniu budowy swojej własnej instalacji fotowoltaicznej. Wykorzystując energię odnawialną, ta nowa infrastruktura umożliwi produkcję niewielkiej części energii elektrycznej potrzebnej do funkcjonowania tego miejsca. Informacje na ten temat pojawiły się na profilach społecznościowych instytucji.

Na terenie ogrodu zoologicznego zbudowano dwie niezależne instalacje fotowoltaiczne. Każda z nich ma docelową moc 50 kWp. Inwestycja ta wykorzystuje tzw. panele bifacjalne (dwustronne), które są efektywniejsze od tradycyjnych modułów słonecznych. Jak podkreśla płockie zoo, jedna z instalacji umiejscowiona jest w obszarze gospodarczym, podczas gdy druga znajduje się w pobliżu placu piknikowego, przy skarpie.

Celem tej inwestycji jest nie tylko korzyść dla środowiska, ale również realne oszczędności dla Miejskiego Ogrodu Zoologicznego – poprzez zmniejszenie ilości energii elektrycznej kupowanej od zewnętrznych dostawców i tym samym obniżenie kosztów jej zużycia. Według szacunków płockiego zoo, oszczędności powinny wynieść około 15% rocznie. Dodatkowo, ta inwestycja pozwoli ograniczyć zależność od wzrostu cen energii oraz kosztów jej dystrybucji.

Całkowity koszt tej proekologicznej i ekonomicznej inwestycji przekroczył 320 tys. złotych.