Płock: Modernizacja ulicy Tumskiej – betonowe siedziska ustępują miejsca granitowym

W Płocku rozpoczął się proces modernizacji i odnowy jednej z najbardziej charakterystycznych ulic miasta, ul. Tumskiej. Pierwszym krokiem w tym procesie jest wymiana starych, betonowych ławek, zwanych „spocznikami”.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi od magistratu, prace modernizacyjne rozpoczęły się 8 lutego. Wtedy to rozpoczęto demontaż starych betonowych ławek obłożonych granitowymi płytami w różnych kolorach. Ławki te stały na ul. Tumskiej od 2006 roku, czyli od momentu zakończenia prac nad deptakiem w Płocku. Niestety, upływ lat spowodował, że „spoczniki” uległy znacznemu zużyciu.

Hubert Woźniak z Referatu Informacji Miejskiej Urzędu Miasta Płocka wyjaśnia: „Granitowe płyty regularnie odpadały i wyszczerbiały się. Gdy po raz pierwszy podjęliśmy decyzję o ich naprawie lub wymianie, okazało się, że przyklejone do spoczników płyty granitowe po prostu odpadają”.

W wyniku tego stanu rzeczy, podjęto decyzję o rezygnacji z betonowych siedzisk. „Betonowe sześciany obłożone granitem są nieodpowiednie do ponownego użycia, dlatego zostaną utylizowane. W sumie jest ich 240 sztuk, w kilku kolorach, rozmieszczonych na trzech odcinkach ul. Tumskiej” – dodaje Hubert Woźniak.

W miejsce starych ławek pojawią się nowe siedziska wykonane z przyjemnego w dotyku granitu strzegomskiego o jednolitym kolorze. W magistracie zapewniają, że choć siedzisk będzie mniej, wszystkie będą wyposażone w ciepłe drewniane oparcia.

Nowe ławki nie zostaną na stałe przymocowane do spoczników. Całkowity koszt instalacji nowych siedzisk wynosi blisko 260 tys. zł, z czego 159,4 tys. zł to koszt samej konstrukcji, a kolejne 98,2 tys. zł to koszt drewnianych nakładek – informują urzędnicy.