Nowy program pro-zdrowotny: bezpłatne badania wzroku w Płocku i Bodzanowie

Wkracza w życie nowa inicjatywa sprzyjająca zdrowiu publicznemu. Już za kilka dni, mieszkańcy Płocka i okolicznego Bodzanowa będą mieli możliwość skorzystania z bezpłatnych badań wzroku, realizowanych w ramach projektu „Dobry wzrok Mazowszan”.

Inspiracją do powstania tej inicjatywy były alarmujące wyniki badań zdrowia publicznego. Przekazane przez władze samorządowe województwa dane sugerują, że co drugi Polak w wieku od 16 do 54 lat nie widzi prawidłowo, a co czwarty niedostatecznie ocenia stan zdrowia swojego wzroku.

Zagadnienia zdrowia wzroku są coraz bardziej istotne ze względu na rosnący wpływ technologii i zmieniające się style życia. Wzrastający czas spędzany przed ekranami komputerów, smartfonów czy telewizorów to tylko niektóre z czynników narażających nasze oczy na problemy zdrowotne. Do tego dochodzą coraz częściej występujące choroby metaboliczne, takie jak otyłość, cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze, które przyczyniają się do występowania chorób oczu u osób w coraz młodszym wieku.

Na poważność problemu zwrócili uwagę Piotr Feliniak, dyrektor zarządzający Włocławskiej zlewni, oraz Artur Rychlewski, dyrektor regionalnego zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie. Obaj doskonale zdają sobie sprawę z sytuacji zdrowia wzroku mieszkańców Płocka i okolic.