Sposoby na ochronę roweru przed kradzieżą – porady policjantów

Początek wiosny to okres, kiedy zauważa się wzrost liczby entuzjastów rowerowych podróży. Ze względu na to, Policja podkreśla niezwykle istotne zasady dotyczące prawidłowego zabezpieczania rowerów, biorąc pod uwagę, że złodzieje są zawsze na czujności i chętnie wykorzystują każdą sytuację.

Złodzieje mają tendencję do wykorzystywania sytuacji, gdy rower pozostaje bez ochrony i nadzoru, nawet jeśli tylko na moment zostawimy go przy sklepie. Kradzieże często zdarzają się również w miejscach, gdzie przechowuje się rowery, takich jak garaże czy piwnice. Sierżant sztabski Monika Jakubowska z Komendy Miejskiej Policji w Płocku podkreśla, że by uniknąć takich incydentów i zminimalizować ryzyko wystąpienia takich zdarzeń, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie naszego roweru.

Aby zapobiec kradzieży, należy pamiętać, że złodzieje najczęściej wykorzystują takie sytuacje jak pozostawienie roweru na niskim balkonie bez solidnego zabezpieczenia, pozostawienie roweru na klatce schodowej, pozostawienie roweru na moment przed sklepem, bistro czy budynkiem mieszkalnym, lub pozostawienie otwartych drzwi do garażu, piwnicy, domu lub mieszkania.

Policjanci mają kilka ważnych wskazówek na to jak zabezpieczyć rower. Zalecają inwestycję w profesjonalne blokady rowerowe, podkreślają znaczenie stosowania linków rowerowych, nawet jeśli rower zostanie pozostawiony tylko na chwilę. Dodatkowo, sugerują użycie więcej niż jednego zabezpieczenia – im dłużej złodziej będzie próbował pokonać nasze zabezpieczenia, tym mniejsza szansa, że stracimy nasz rower. Zwracają również uwagę na konieczność odpowiedniego zabezpieczenia piwnic, w których przechowujemy nasze rowery. Przypominają także o potrzebie edukowania dzieci na temat niepozostawiania ich rowerów bez zabezpieczeń lub bez nadzoru.

Policjanci z Płocka zachęcają również do oznakowania rowerów. Jeśli chcesz to zrobić, możesz przyjechać z rowerem do Komendy Miejskiej Policji w Płocku przy al. J. Kilińskiego 8 w każdy wtorek między 15 a 17 oraz w piątki między 13 a 15. Sierżant sztabski Monika Jakubowska przypomina, aby zabrać ze sobą dowód osobisty i jeśli chcesz, aby rower Twojego dziecka został oznakowany, zaprasza Was obu. Ważne jest także, aby mieć przy sobie dokumenty potwierdzające zakup roweru.