Iskry Niepodległej – multimedialne widowisko ukazujące postacie, które zaznaczyły swoje piętno na historii Polski

Pomiędzy 1 a 3 maja, na placu Starego Rynku, zamierza się zlokalizować specjalnie przygotowaną ciężarówkę. W jej wnętrzu prezentowane będzie niezwykłe widowisko multimedialne pod nazwą „Iskry Niepodległej”. Jest to opowieść o tych Polakach, którzy swoim oddaniem, talentem i wiedzą wpłynęli na kształtowanie świata.

„Iskry Niepodległej” to mobilny spektakl o charakterze edukacyjnym, mający na celu przybliżenie sylwetek wybitnych Polek i Polaków, którzy przyczynili się do zmiany oblicza świata. Są to nie tylko ojcowie niepodległości, ale też sportowcy, podróżnicy, twórcy kultury, naukowcy oraz działacze społeczni. Wszyscy oni łączyli potencjał z działaniem. Przedstawiane w spektaklu postaci to zarówno te, które są powszechnie znane, jak i te nieco zapomniane. Ich osiągnięcia mają bezpośredni lub pośredni wpływ na nasze codzienne życie. To część naszej historii, którą trudno pominąć, próbując zrozumieć dzisiejszą Polskę i świat. Jest to także opowieść o siłach drzemiących w naszej wspólnocie.

Całość widowiska umieszczono w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, co umożliwia jej przemieszczanie po całym kraju. W realizacji projektu wykorzystano unikalne rozwiązania technologiczne, które mają na celu dostarczyć widzom niezapomnianych wrażeń immersyjnych, pobudzających różne zmysły. Połączenie nowoczesnych technologii z faktami historycznymi oraz sylwetkami wybitnych postaci pozwoliło na stworzenie opowieści o niepodległości Polski poprzez pryzmat osiągnięć ludzi, którzy swoimi działaniami w różnych dziedzinach życia mogą stanowić inspirację dla innych. Co ważne, udział w widowisku jest zupełnie bezpłatny.