Tragiczne zdarzenie na terenie budowy Olefin III – życie stracił 30-letni pracownik

W trakcie realizacji prac budowlanych przy instalacji Olefin III w dniu 24 kwietnia doszło do tragicznego incydentu. Mężczyzna w wieku 30 lat, obywatel Polski, stracił życie w wyniku zdarzenia, podczas którego jeden z pracowników z Korei Południowej, próbując ratować swojego kolegę, doznał wypadku i musiał zostać przewieziony do szpitala. Sprawą zajmuje się Prokuratura Rejonowa w Płocku.

Nieszczęśliwy wypadek wydarzył się na terenie miejsca budowy instalacji Olefin III, położonego niedaleko Płocka, około 14:30. Informacja o tragicznym incydencie dotarła do dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Płocku około godziny 15:00

Monika Jakubowska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Płocku poinformowała, że kiedy policjanci przyjechali na miejsce zdarzenia, była tam już prowadzona reanimacja pokrzywdzonego mężczyzny. Niestety, pomimo usilnych starań, 30-letni mieszkaniec powiatu sierpeckiego nie przeżył. Proces prowadzonego dochodzenia nadzoruje prokuratura.

Sprawę bada Prokuratura Rejonowa w Płocku. Jak podaje zastępca Prokuratora Rejonowego w Płocku, prok. Marcin Policieiwcz, w wyniku początkowych ustaleń, około godziny 14:30 mężczyzna zatrudniony jako koordynator ds. rusztowań, na podstawie umowy-zlecenia, z nieznanych przyczyn wszedł do wnętrza kolumny i stracił przytomność.

Jednym z pracowników, obywatelem Korei Południowej, który przypadkowo znalazł się na miejscu zdarzenia, podjęta została próba wydobycia pokrzywdzonego z wnętrza kolumny. Niestety, również on doznał wypadku i musiał zostać przewieziony do szpitala. Medycy udzielili mu tam natychmiastowej pomocy.

Zuzycie powietrza do oddychania jest jedną z możliwych przyczyn nieszczęśliwego wypadku. Jak mówi prokurator Policiewicz, kierownik BHP przeprowadził badanie na miejscu za pomocą specjalistycznego sprzętu i stwierdził obniżony poziom tlenu w kolumnie. Możliwe, że nie przeprowadzono tego badania przed wejściem 30-latka do kolumny.

Przeprowadzone badanie wykazało 12,7% zawartości tlenu. Tymczasem, minimalna wartość, która pozwala na bezpieczne wejście do kolumny wynosi 20,9%. Wszystko wskazuje na to, że takie badanie powinno być przeprowadzone za każdym razem przed wejściem do kolumny – podkreśla prok. Policiewicz.

Na potrzeby sekcji zwłoki zmarłego mężczyzny zostały zabezpieczone przez Prokuraturę Rejonową w Płocku. Śledztwo ma na celu wyjaśnienie przyczyn i okoliczności nieszczęśliwego wypadku.