Dom 100 m2 – koszt budowy w 2024

Niemal każdy marzy o własnych czterech ścianach, w tym o budowie domu, który stanie się prywatnym azylem. Niestety, tego typu inwestycja wiąże się z szeregiem formalności, a przede wszystkim z bardzo wysokimi kosztami, które z roku na rok tylko rosną. Spróbujmy więc odpowiedzieć na często pojawiające się pytanie o to, ile trzeba zapłacić za budowę domu, którego powierzchnia użytkowa wynosi 100 metrów kwadratowych. Budowa własnego domu to marzenie wielu osób, którego spełnienie wymaga jednak odpowiedniego podejścia, wiedzy i dobrego planu działania. Wiele rzeczy można zrobić samodzielnie, ale przy części należy zwrócić się do fachowców, którzy doradzą, a nawet wykonają wszystko za inwestora. Bardzo ważnym aspektem przed rozpoczęciem prac jest szacunkowa wycena poszczególnych robót oraz etapów.

Budowa domu w 2024 roku – co trzeba wiedzieć?

Chcąc wybudować dom jednorodzinny w 2024 roku trzeba liczyć się z rosnącymi kosztami robocizny i materiałów budowlanych. Ostateczny kosztorys musi uwzględniać jednak o wiele więcej elementów, dlatego do każdego przypadku należy podejść w sposób indywidualny. Określając wydatki związane z tego typu inwestycją należy wziąć pod uwagę każdy detal, a prace najlepiej podzielić na etapy. Można użyć podstawowego podziału na stan surowy otwarty oraz zamknięty, a następnie policzyć, ile mniej więcej wyniesie wykończenie nieruchomości. Przyjmuje się, że pierwszy etap obejmujący fundamenty, postawienie ścian, stropów i budowę dachu, to koszt rzędu od 1500 do 3000 – 4000 złotych na metr kwadratowy. Drugi etap, a więc montaż drzwi, okien, wstawienie ścianek działkowych itd. trzeba szacować na 500-2500 złotych od metra kwadratowego.

Jaki jest koszt budowy domu 100 mkw?

Wszystko zależy tak naprawdę od jakości użytych materiałów, zastosowanych technologii i udogodnień, a także wynagrodzenia dla fachowców, którzy zajmą się poszczególnymi pracami. Oczywiście, stworzenie kosztorysu to podstawa i jest to jak najbardziej możliwe, ale trzeba liczyć się z tym, że ostateczny koszt będzie o 10, a nawet 20% większy niż ten, jaki określono w przewidywaniach. Najogólniej rzecz biorąc, obecnie średni koszt budowy domu o powierzchni 100 metrów kwadratowych kosztuje od 300 000 do nawet 800 000 złotych. Mówimy tutaj o stanie, w którym jest co prawda wykończony, ale jeszcze nie wyposażony, co też pociąga za sobą dość duży wydatek.

O czym nie można zapomnieć przy budowie domu?

Sam dom to nie wszystko, ponieważ od razu, a więc najlepiej przed rozpoczęciem jego budowy, trzeba zadbać o kilka zasadniczych kwestii. Chodzi m.in. o wykonanie drenażu (przede wszystkim na podmokłych terenach), a także doprowadzenie kanalizacji. Jeśli nie ma możliwości podłączenia się do zbiorczej sieci, nie pozostaje nic innego, jak postawienie na alternatywne rozwiązanie takie jak przydomowe oczyszczalnie ścieków. Budowa takiej instalacji wymaga projektu, zgłoszenia do odpowiedniego urzędu, a średni koszt nowoczesnej oczyszczalni to od kilkunastu do nawet 30 000 złotych. Warto jednak ponieść ten wydatek, ponieważ jest to opcja bardzo korzystna w dłuższej perspektywie, a ponadto nie wymaga obsługi.