Koszulki odblaskowe na lato – jakie kupić dla pracowników? Poradnik

Koszulki odblaskowe to nie tylko obowiązkowy element wyposażenia pracowników na budowie? To niezbędny element stroju dla każdego, kto pracuje w warunkach ograniczonej widoczności i w pobliżu pojazdów, niezależnie od branży. Latem, zamiast niekoniecznie wygodnych kamizelek, zaproponuj pracownikom ostrzegawcze podkoszulki – połączenie bezpieczeństwa i wygody. W tym artykule wyjaśniamy, co jest najistotniejsze w dobieraniu tych elementów ubioru – przeczytaj!

Koszulki zgodne z normami – tylko i wyłącznie!

Koszulki odblaskowe muszą spełniać szereg kryteriów wyszczególnionych w normie EN ISO 20471. Jest to podstawowa norma określająca właściwości koszulek odblaskowych, reguluje m.in. rozmieszczenie elementów fluorescencyjnych. Dzieli odzież odblaskową na 3 klasy:

  • Klasa 1. Najniższy poziom widoczności, odpowiedni dla osób pracujących w dobrze oświetlonych miejscach, przy minimalnym ruchu pojazdów.
  • Klasa 2. Średni poziom widoczności, odpowiedni dla osób pracujących w miejscach o lekko ograniczonej widoczności i przy mało ruchliwych drogach.
  • Klasa 3. Najwyższy poziom widoczności, niezbędny dla osób pracujących w bardzo złych warunkach oświetleniowych, przy ruchliwych drogach, lotniskach, torach kolejowych.

Każda koszulka, którą zdecydujesz się zakupić, powinna mieć certyfikat zgodności z wymienioną normą. Dobór klasy widoczności odbywa się na podstawie analizy ryzyka zawodowego dla stanowiska. W praktyce, do celów roboczych wybiera się odzież o widoczności 2-3 klasy. 

Letnie właściwości niezbędne w pracy

Zadaniem odzieży roboczej jest nie tylko ochrona, ale również zapewnienie pracownikowi pełnej wygody przy wykonywaniu obowiązków. Im mniej waży ubranie, a materiał ma lepszą wentylację, tym lepiej – noszący będzie się w mniej przegrzewał. Chciałoby się więc, by koszulka była delikatna… ale też niezniszczalna! Jak to połączyć?

Stawiaj na materiały syntetyczne. Poliestry i połączenia poliestrów z bawełną doskonale sprawdzają się w roboczych zadaniach. Łączą lekkość, wytrzymałość i przewiewność, a w dodatku szybko schną i nie tracą fasonu. 

Warto rozejrzeć się za koszulkami ze wstawkami z siateczki, usprawniającymi przepływ powietrza. Nie obędzie się także bez filtra UV powstrzymującego promienie przed dotarciem do skóry.

Dwukolorowy podkoszulek odblaskowy PORTWEST C395. Wyposażony w panele z siateczki i filtr UV blokujący 97% promieniowania. Źródło: strona sklepu Tender Plus.

Dopasowanie koszulek do każdej sylwetki

Niedopasowana rozmiarowo koszulka może krępować ruchy, powodować otarcia lub odsłaniać części ciała, które powinny być stale chronione. Dlatego, jeśli jest taka możliwość, poproś pracowników, by podali Ci wymiary talii, klatki piersiowej i długość tułowia. W przypadku mniejszych ekip nie powinno to być problemem. 

Jeśli jednak zatrudniasz wielu podwładnych (lub w firmie jest duża rotacja), pozostaje zakupić koszulki w pełnej gamie rozmiarów, tak by każdy zawsze mógł znaleźć dla siebie odpowiednią. Koszulka nie może opinać, ale nie może też wisieć na pracowniku – to wręcz niebezpieczne, gdy mamy do czynienia z pracą przy maszynach. Odzież powinna miękko dopasowywać się do ciała i nie odkrywać skóry przy podnoszeniu rąk.

Nie zapominaj o doborze fasonu koszulki do płci. Koszulki odblaskowe są nie tylko dla mężczyzn. Zaopatrz pracujące u Ciebie kobiety w ubrania skrojone specjalnie dla ich sylwetek, a będzie im wygodnie.

Kobiecy fason koszulki odblaskowej od PORTWEST, z filtrem blokującym 97% UV. Źródło: strona sklepu Tender Plus. 

Ostrzegawcze koszulki zgodne z wizerunkiem firmy

Na koniec to, co w odzieży BHP jest najmniej ważne… ale wciąż ważne. Koszulki odblaskowe są dostępne w różnych wariantach estetycznych. Najprostsze wersje to oczywiście klasyczne T-shirty – praktyczne, wygodne, w sam raz do pracy fizycznej. 

T-shirt nie będzie jednak najlepszym wyborem, gdy na stanowisku potrzeba profesjonalnego wizerunku – mowa o takich pracach, jak np. obsługa parkingu hotelowego. Na gościach lepsze wrażenie zrobi pracownik w odblaskowym polo. Ten fason jest kompromisem między wygodą a elegancją. 

Podsumowanie

Koszulki odblaskowe to doskonały wybór do pracy w lecie – producenci sprzętu BHP dokładają starań, by letnie warianty odzieży roboczej jak najlepiej spełniały kluczowe zadania. 

Zwróć uwagę na zgodność z normami – sprawdź certyfikat danej koszulki, zanim ją zakupisz. Przeczytaj opis w poszukiwaniu informacji o materiale, filtrze UV i wstawkach zwiększających przewiewność. Dopasuj rozmiary do sylwetek pracowników, a fasony do wizerunku wymaganego na danym stanowisku. 

Pamiętaj – jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do doboru ostrzegawczych koszulek, skonsultuj się ze specjalistą ds. BHP.