Wystawa „Tak było. Płock 1920” w Płockiej Galerii Sztuki z okazji setnej rocznicy obrony miasta.

W 1920 roku Płock bronił się przed bolszewikami. W stulecie tych wydarzeń zorganizowana została wystawa przedstawiająca tamte wydarzenia. Wystawę można podziwiać za darmo w dniach 17 lipca – 23 sierpnia 2020 w Galerii Sztuki w Płocku. 

Co zobaczymy na wystawie? 

Wystawa to swego rodzaju powrót do przeszłości. Miasto wówczas zamieszkiwali Polacy, Żydzi, Rosjanie i Niemcy oraz ludzie różnych religii. Poznamy tamtą władzę i warunki życia tamtejszej ludności. Z czym się zmagali, jaka była sytuacja gospodarcza kraju, ale również poznamy twórczość sztuki w tamtych czasach i dzieła największych twórców. Dowiemy się, co było wystawiane w nieistniejącym już budynku teatru. 

Wystawa ma głównie na celu pokazanie czasów wojny oczami zwykłej cywilnej ludności. Jak walczyli o wolność oraz jakie mieli wówczas problemy. Ważną rolę podczas tych wydarzeń miały płocczanki, które należały do Służby Narodu Kobiet Polskich, a dowodziła nimi Marcelina Mościszewska. Bardzo ważną rolę odegrali także harcerze, którzy zacięcie bronili Płocka. Byli to przeważnie młodzi mężczyźni, przed którymi było całe życie, jednak bohatersko stawali do walki. Prawie wszyscy mieszkańcy rzucili się do budowania barykad i okopów. Zniknęły zatargi, wszyscy się zjednoczyli. Za wytrwałość w walce Marszałek Józef Piłsudski nadał Płockowi tytuł Miasta Bohatera – Kawalera Krzyża Walecznych.

Wystawa ta pokazuje cały trud włożony w obronę Płocka. Warto ją zobaczyć, aby poznać historię tego wspaniałego miasta. Podczas jej zwiedzania wczujemy się w rolę walczących i poznać bohaterów tamtych wydarzeń.