SPF – co oznacza?

Nasze termometry zaczęły już pokazywać wyższą temperaturę, więc sporo osób zaczęło zastanawiać się, jaki krem do opalania wybrać na nadchodzące upały. Zdecydowanie najważniejszym kryterium przy tym wyborze będzie parametr SPF i chociaż z całą pewnością każdy i każda z nas kojarzy ten termin, dla niektórych jego znaczenie może pozostawać zagadką. Właśnie dlatego dzisiaj przyjrzymy się temu tematowi i wspólnie zastanowimy się, jaki olejek do opalania będzie najlepszy. Zapraszamy do czytania!

Jaki krem do opalania wybrać? Czym jest SPF?

Kiedy ktoś zastanawia się, jaki krem do opalania okaże się najlepszym wyborem, powinien wziąć pod uwagę wskaźnik SPF. Co to jest i o czym nas informuje? Rozwinięcie skrótu SPF to Sun Protecting Factor, czyli czynnik ochrony przed słońcem. Jest to międzynarodowy wyznacznik ochrony przed promieniowaniem UVB, który informuje nas o tym, jak długo możemy przebywać na słońcu po aplikacji naszego ochronnego kosmetyku.

Obok oznaczenia SPF zawsze występuje numer, który jest kluczowy do ustalenia, jaki olejek do opalania będzie najlepszy w naszym wypadku. Najczęściej są to liczby z przedziału od 10 do 50. Żeby dany kosmetyk został uznany za krem przeciwko oparzeniom słonecznym, nie może on posiadać czynnika SPF niższego niż 6 – z tego typu ochroną możemy się jednak spotkać w przypadku innych kosmetyków, takich jak podkłady.

Jaki olejek do opalania będzie najlepszy? O czym informuje SPF?

Co oznacza numer przy oznaczeniu SPF? To zdecydowanie najważniejsza kwestia, kiedy nie wiemy, jaki krem do opalania może się okazać najlepszy w naszym wypadku. Ten wskaźnik mówi nam o tym, o ile więcej czasu możemy spędzić na słońcu, żeby nie narazić się na oparzenia promieniami UVB. Co to oznacza?

Weźmy pod lupę taki przykład – dana osoba może bez problemu przebywać na słońcu przez pół godziny, zanim skóra zacznie negatywnie reagować na jego działanie. Jeśli ta osoba zastosuje krem do opalania ze wskaźnikiem SPF15, ten czas wydłuży się około 15 razy. Tym samym będzie ona mogła przebywać na słońcu aż 7 i pół godziny (15 x 30 minut) bez ryzyka pojawienia się związanych z tym nieprzyjemności.

Oczywiście w dalszym ciągu należy pamiętać, że skóra każdego i każdej z nas jest inna, natomiast wskaźnik SPF jest jedynie szacunkowy. Dla najlepszej skuteczności naszego kremu ochronnego powinniśmy aplikować go co około dwie godziny, niezależnie od tego, jaki wskaźnik SPF może nam zaoferować.

Jaki krem do opalania będzie najlepszym wyjściem? Jest to bardzo indywidualna kwestia, jednak nie oznacza to, że nie ma pewnych ogólnych zasad, które moglibyśmy zastosować przy wyborze kosmetyku ochronnego. Podstawową z nich jest fakt, że im jaśniejsza jest nasza karnacja, tym bardziej intensywnie będzie odczuwała promieniowanie słoneczne, więc bezpieczniej będzie wybrać krem o poziomie ochrony co najmniej 30. Jeśli natomiast osoba z ciemniejszą karnacją nie wie, jaki olejek do opalania będzie dla niej dobrym wyjściem, może spokojnie postawić na mniejsze wartości, takie jak SPF15 czy SPF20.