Czy w szkołach pojawi się zakaz sprzedaży napojów energetycznych?

Sejm zaproponował projekt ustawy ograniczającej sprzedaż napojów zawierających taurynę i kofeinę, zwanych inaczej „napojami energetycznymi”, osobom poniżej 18 roku życia. Projekt zakazuje także zakupu tych napojów w szkołach, placówkach oświatowych i automatach, a obecnie planuje się także wprowadzenie ograniczeń w ich reklamie.

Projektowana zmiana ustawy o zdrowiu publicznym ma na celu wprowadzenie zakazu sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom poniżej 18 roku życia. Projekt nakreśla, że napój z dodatkową ilością kofeiny lub tauryny jest identyfikowany jako produkt spożywczy, wymieniony w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, który „zawiera kofeinę w ilości większej niż 150 mg/l lub taurynę, poza naturalnie występującymi składnikami.”

To właśnie Kamil Bortniczuk, minister sportu, zaproponował nowelizację ustawy o zdrowiu publicznym. Bronił on konieczności wprowadzenia ograniczeń dotyczących napojów energetycznych, twierdząc, że są one dla najmłodszych „jak narkotyk w przebraniu cukierka”. Zwrócił ponadto uwagę, że jeden litr napoju energetycznego zawiera taką samą ilość kofeiny jak sześć do ośmiu filiżanek kawy, dlatego kupowanie ich dzieciom powinno być zakazane.