Czy rząd znajdzie rozwiązanie na darmowe autostrady?

Wdrożenie systemu e-TOLL przyniosło znaczne oszczędności w kosztach utrzymania systemu informatycznego, sięgające setek milionów złotych. W związku z tym pojawiają się środki na likwidację opłat za przejazd autostradami, o czym poinformował minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Wyjaśnił on dalej na Twitterze, że środki na likwidację opłat za przejazd autostradami będą częściowo pochodziły z wprowadzenia e-myta, które pozwoliło Polsce zaoszczędzić ogromne kwoty na utrzymaniu systemów informatycznych dostarczanych przez zagraniczne firmy.

W niedzielę prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński potwierdził podczas konwencji programowej PiS „Ula”, że opłaty za przejazd autostradami zostaną zniesione.

Zastępujący 1 października 2021 r. system viaTOLL wykorzystuje technologię pozycjonowania satelitarnego do pobierania opłat elektronicznych na określonych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Nadzór nad systemem sprawuje Szef Krajowej Administracji Skarbowej.

e-TOLL jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów samochodowych i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także dla autobusów, niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej.