Relacja na żywo z rekonstrukcji historycznej w Płocku upamiętniającej 103. rocznicę obrony miasta

Niesamowita ilość detali historycznych, niemal 200 rekonstruktorów, 30 koni, historyczne zaprzęgi, pojazdy z tamtej epoki, a nawet filmowa pirotechnika – wszystko to będzie czekać na widzów 19 sierpnia na terenie Lotniska Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej. Powyższe wydarzenie jest częścią obchodów 103. rocznicy heroicznej obrony Płocka przed nawałnicą bolszewicką w roku 1920.

Kilka dni pełnych uroczystości związanych z tym wydarzeniem rozpocznie się Mszą św. w intencji Ojczyzny. Msza, która odbędzie się 15 sierpnia w katedrze, zostanie poprowadzona przez biskupa Szymona Stułkowskiego.

Część tych rocznicowych uroczystości przypada na Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, czyli 15 sierpnia. Rozpoczną się one o godzinie 9.30.

Dwa dni później, 17 sierpnia o godzinie 20:00, planowany jest harcerski capstrzyk przy Bratniej Mogile znajdującej się przy ulicy Targowej. Następnego dnia, 18 sierpnia o godzinie 16:00, odbędą się patriotyczne uroczystości na Cmentarzu Garnizonowym przy ulicy Norbertańskiej 25. Tam też zostaną złożone kwiaty i wieńce dla upamiętnienia obrońców Płocka.

Organizatorzy tych rocznicowych uroczystości zapraszają płocczan oraz gości na Lotnisko Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej przy ulicy Bielskiej 60 dnia 19 sierpnia. Piknik historyczny rozpocznie się o godzinie 13:00, gdzie na terenie muzeum plenerowego będą prezentowane dioramy historyczne i sprzęt wojskowy z tamtych czasów. Od godziny 15:00 do 17:00 zaplanowane są pokazy historyczne: kawaleryjskie, artyleryjskie oraz prezentacja pojazdów z tamtego okresu.

Widowisko plenerowe ,,Rekonstrukcja Obrony Płocka 1920″ zaplanowane jest od godziny 17:00 do 18:30. Wszyscy obecni będą mieli okazję podziwiać widowisko ze udziałem prawie dwustu rekonstruktorów, trzydziestu koni oraz zaprzęgów konnych. Zaprezentowana zostanie także broń z epoki oraz filmowa pirotechnika.