Zapraszamy na wakacje: ponad sto dzieci z Ukrainy gości na Mazowszu

Mazowieckie województwo przywitało ponad sto podróżników z Ukrainy w wieku od 8 do 15 lat, którzy tu przybyli, aby cieszyć się dwutygodniowymi letnimi wakacjami. Większość z nich to sieroty lub dzieci tych, którzy nadal walczą na linii frontu w ich rodzinnym kraju – Ukrainie.

W ramach kontynuacji projektu o nazwie „Mazowsze dla Ukrainy”, Mazowieckie przystąpiło do kolejnej inicjatywy. Tym razem zaowocowała ona przyjęciem ponad stu młodych gości z naszego wschodniego sąsiada. Ta chwalebna akcja jest realizowana we współpracy z Mazowiecką Regionalną Organizacją Turystyczną, jak podaje lokalny samorząd.

Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, wyraził swoje przekonanie, że najbardziej traumatyczne doświadczenia wojenne dotykają najmłodszych. Strata poczucia bezpieczeństwa jest szczególnie bolesna dla nich. Struzik wyraził nadzieję, że kilkudniowy pobyt na Mazowszu pozwoli tym młodym ludziom odzyskać spokój i zmieni przygnębione twarze w uśmiechnięte.

Dorota Zbińkowska, dyrektor Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, opowiedziała o pochodzeniu tych dzieci. Wskazała, że pochodzą one z czterech różnych regionów Ukrainy i większość z nich utraciła rodziców podczas walk lub ich rodzice są niepełnosprawni. Zbińkowska podkreśliła, że te dzieci noszą ze sobą traumę wojenną, której doświadczyły na różne sposoby: strata bliskich, utrata domów przez bombardowania lub brak możliwości kontynuowania edukacji. Dwutygodniowe wakacje mają być dla nich okresem beztroski i radości – emocji, które powinny dominować w dzieciństwie.

Podczas pobytu na Mazowszu dzieci będą miały okazję zwiedzić wiele atrakcji, takich jak ZOO w Płocku, najciekawsze miejsca Warszawy czy Kampinoski Park Narodowy. Baza ich pobytu znajduje się w Parku Rozrywki w Julinku. Planowane są liczne atrakcje, ale także warsztaty i spotkania z psychologiem.