Planowana budowa nowego tunelu drogowego w Sulejówku

Planuje się budowę nowego tunelu drogowego w mieście Sulejówek, znajdującym się w województwie mazowieckim. Ta inwestycja pozwoli na stworzenie drugiego podziemnego przejścia pod linią kolejową nr 2, łączącą Warszawę z Terespolem. Nadrzędnym celem tego projektu jest zastąpienie istniejącego przejazdu drogowo-kolejowego bezkolizyjnym skrzyżowaniem, co znacznie usprawni komunikację w obrębie miasta.

Inwestycja ta, zakładająca budowę 90-metrowego tunelu drogowego, jest realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK). Zaprojektowane dwupoziomowe skrzyżowanie ma powstać na skrzyżowaniu ulic Przejazd i Krasińskiego i przecinać trasę linii kolejowej nr 2 Warszawa–Terespol. W ramach planowanego obiektu przewidziane są jezdnia z dwoma pasami ruchu, chodnik oraz ścieżka rowerowa. Obiekt będzie również wyposażony w windy, a także nastąpi przebudowa przyległych do niego ulic.

Nowy tunel zastąpi obecny przejazd drogowo-kolejowy, eliminując konieczność oczekiwania przez kierowców na otwarcie rogatki. Dzięki temu obiektowi wzrośnie poziom bezpieczeństwa zarówno dla ruchu drogowego, jak i kolejowego. Koszt realizacji inwestycji szacowany jest na około 100 mln złotych.

Umowę między PKP PLK a Centrum Unijnych Projektów Transportowych wsparcia finansowego dla tej inwestycji w ramach Krajowego Programu Odbudowy (KPO) podpisano. W związku z tym oczekuje się, że umowa z wykonawcą zostanie zawarta do końca listopada 2023 roku.

W Sulejówku istnieje już jeden tunel drogowy, który został otwarty w październiku i zastąpił przejazd na poziomie torów przy al. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na terenie Mazowsza oddano do użytku bezkolizyjne skrzyżowania, między innymi w Otwocku, Pruszkowie, Wołominie, Zielonce, Tłuszczu i Łochowie. Aktualnie w budowie znajdują się wiadukt drogowy w Pruszkowie, wiadukt dla pieszych i rowerzystów w Ciechanowie oraz tunele drogowe w Legionowie, Teresinie i Celestynowie.