"Polska Szkoła Recyklingu": Inicjatywa ekologiczna w Płocku

Trzy edukacyjne placówki w Płocku – dwie szkoły oraz przedszkole – wzięły udział w pionierskiej inicjatywie ekologicznej pod nazwą „Polska Szkoła Recyklingu”. Program został zorganizowany przez Fundację „Odzyskaj Środowisko”, której ideą jest promowanie recyklingu poprzez zamianę zebranych odpadów na sadzonki drzew. Pierwsze z nich, posadzone przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1, ozdobiły już teren Borowiczek.

Odpady elektroniczne, zwane elektrośmieciami, są szczególnym rodzajem odpadów. Ze względu na swoją specyfikę, nie mogą być wyrzucenie do regularnej altany śmietnikowej, ponieważ nie spełniają kryteriów segregacji standardowych odpadów. Wymagają one specjalnych pojemników do ich składowania.

W ramach realizowanej przez Fundację „Odzyskaj Środowisko” akcji, zgłosiły się trzy płockie instytucje edukacyjne. Niesamowity efekt ich współpracy to aż 17 ton zebranych elektroodpadów, za które fundacja ufundowała 179 sadzonek drzew. Wśród nich znajduje się 150 lip, 20 śliw i 9 grusz.

„To wspaniała inicjatywa, która pozwala nam pozbyć się elektroodpadów, jednocześnie angażując dzieci i młodzież w tę akcję. Dzięki wsparciu fundacji i nadleśnictwa, możemy posadzić nowe drzewa na terenie Płocka. Zamiast elektroodpadów mamy teraz las” – skomentował działania prezydent Andrzej Nowakowski.

Zdaniem Kingi Rodkiewicz z Fundacji „Odzyskaj Środowisko”, każda osoba mieszkająca w Płocku ma możliwość przyczynić się do poszerzenia tej ekologicznej inicjatywy.

„Rozpoczęliśmy drugą edycję Polskiej Stolicy Recyklingu, do której Szkoła Podstawowa nr 1 już dołączyła. Tym razem zbieramy przedmioty, które mogą być ponownie wykorzystane. Pakujemy tekstylia, zabawki, sprzęt elektroniczny czy książki i wysyłamy je za pośrednictwem Ekozwrotów w Paczkomatach InPost. To bezpłatna usługa. Każdy mieszkaniec może wesprzeć dowolną instytucję poprzez wpisanie jej kodu w odpowiednim miejscu formularza, co daje szansę na wygraną 50 tys. złotych w Polskiej Stolicy Recyklingu” – wyjaśniła Rodkiewicz.