Zielone przemiany: od elektrośmieci do młodych drzew

W ramach inicjatywy ekologicznej, prowadzonej przez Fundację „Odzyskaj Środowisko”, uczniowie z Płocka zasadzili sadzonki drzew, które zostały zakupione za pieniądze uzyskane ze sprzedaży 17 ton elektrośmieci. Akcja miała miejsce nie tylko w jednej szkole, ale zaangażowane były dwie placówki edukacyjne oraz jedno przedszkole, które wspólnie wzięły udział w pierwszej edycji projektu „Polska Szkoła Recyklingu”.

Celem Fundacji „Odzyskaj Środowisko” jest promowanie ekologicznego podejścia do gospodarowania odpadami. Elektrośmieci stanowią specyficzną kategorię śmieci, które nie mogą być wyrzucane do standardowych kontenerów na odpady. Wszystko dlatego, że nie spełniają kryteriów dla żadnej z frakcji przyjętych w popularnych altanach śmietnikowych. Istnieją jednak specjalne pojemniki dedykowane do takiego typu odpadów.

Z chęcią do zmian na lepsze, trzy instytucje z Płocka podjęły decyzję o udziale w programie organizowanym przez Fundację. Są to Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 18 oraz Miejskie Przedszkole nr 3. Efektem ich zaangażowania w zbiórkę elektroodpadów, której wynik wyniósł 17 ton, było otrzymanie funduszy na zakup sadzonek drzew.

Liczba ufundowanych przez Fundację sadzonek wyniosła dokładnie 179, w tym 150 lip, 20 śliw oraz 9 grusz. Pierwsze z nich zostały zasadzone przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 na płockich Borowiczkach, przyczyniając się do poprawy ekosystemu i zdrowia planety.