Podolska Pływalnia Podolanka: Otwarcie ponownie przełożone ze względu na wykrytą bakterię.

Basen Podolanka nie zostanie uruchomiony w obecnym roku. Po kolejnych zmianach daty inauguracyjnej, ostatecznie przewidywano, że Podolanka zostanie udostępniona publiczności 22 grudnia. Niemniej jednak, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji przekazał informacje o wykryciu bakterii legionella w próbkach wody. Tym samym, potwierdzono, że w 2023 roku pływalnia „Podolanka” nie ugości żadnych gości.

W samym tylko grudniu podano do publicznej wiadomości dwie daty otwarcia basenu na terenie Podolszyc – początkowo planowano to na 15 grudnia, następnie na 22 grudnia. Pomimo tych zapowiedzi, tuż przed drugą planowaną datą, spółka poinformowała, że otwarcie nie nastąpi. Wykrycie bakterii legionelli było bezpośrednią przyczyną tego odwołania.

Badania laboratoryjne przeprowadzone na próbkach wody z pływalni wykazały obecność bakterii legionelli w strefie pryszniców. W związku z tym uruchomione zostały działania mające na celu eliminację tego patogenu. Przewidywany czas trwania tych działań to koniec bieżącego tygodnia.

Planowane jest pobranie kolejnych próbek wody do badań na obecność bakterii 28 grudnia. Badanie tych próbek zajmie około 10 dni. Jeżeli nie zostanie wykryta obecność bakterii, otwarcie pływalni ma nastąpić 9 stycznia 2024 roku.

Legionella to bakteria, która naturalnie występuje w zbiornikach wodnych, sieciach wodociągowych, systemach klimatyzacji i basenach. Zakażenia legionellą są wynikiem wdychania drobnoustrojów, a nie przenoszenia ich z osoby na osobę. Bakterie te rozwijają się i rozmnażają w biofilmie tworzonym w instalacjach wodnych budynków, przy temperaturze od 20⁰C do 50⁰C. W temperaturze powyżej 70℃ bakterie te giną – informuje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji na swojej stronie.