Obchody 25-lecia powiatu płockiego: Medale dla samorządowców

Za nami jubileuszowy czas, bowiem powiat płocki niedawno świętował swoje 25-lecie. Absencja dawnego województwa płockiego na mapie Polski jest wynikiem reformy administracyjnej z 1999 roku. Zmieniła ona ustrój terytorialny kraju, zastępując 49 województw 16 innymi i wprowadzając podział na trzy poziomy – gminy, powiaty i województwa. W ten sposób powstał między innymi powiat płocki.

Powiat ten jest jednym z największych w skali naszego kraju, zarówno jeżeli chodzi o rozległość terytorium, jak i liczbę gmin, które do niego należą. Jego obszar pokrywa ponad jedną trzecią powierzchni dawnej jednostki administracyjnej – województwa płockiego, będąc domem dla ponad jednej trzeciej jego dawnego zaludnienia – wyjaśniał Lech Dąbrowski, który stoi na czele rady powiatu.

Gala jubileuszowa zgromadziła ponad 200 zaproszonych gości, w tym byłe i aktualne osoby pełniące funkcje wójtów, burmistrzów oraz radnych. W gronie obecnych na uroczystości znaleźli się także Piotr Zgorzelski, wicemarszałek sejmu i Elżbieta Gapińska, posłanka. W trakcie wydarzenia, samorządowcy otrzymali medale Pro Masovia oraz tytuły Zasłużony dla Powiatu Płockiego.