Płytki podłogowe łatwe w utrzymaniu czystości

Łazienka to zdecydowanie jedno z tych pomieszczeń, które brudzi się najczęściej. Warto, więc tak przemyśleć jej aranżację i skomponować materiały wykończeniowe, by wszystkie plamy i zabrudzenia były jak najmniej widoczne. Oprócz trwałych materiałów najwyższej jakości warto również sięgnąć po płytki ceramiczne, które szybko i łatwo utrzymamy w czystości. Czy da się wybrać stylową, modną i funkcjonalną okładzinę z płytek? Sprawdzamy!

Na co zwrócić uwagę wybierając płytki do łazienki?

Decydując się na płytki do łazienki musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, które będą wpływać na funkcjonalność łazienki i łatwość w utrzymaniu całego pomieszczenia w czystości. Po pierwsze zwróćmy uwagę na rodzaj wykończenia płytek. Są modele, które nie tylko trudno doczyścić, ale także bardzo szybko widoczny jest każdy nawet najmniejszy osad. Drugą istotną kwestią jest ich wzór oraz kolor. Odpowiednio dobrany odcień oraz rysunek na ich powierzchni ułatwi utrzymanie ich w czystości, a także sprawi, że kurz, włosy czy osady z mydła nie będą się rzucać w oczy już od progu. Weźmy także pod uwagę nasłonecznienie pomieszczenia. W jasnym wnętrzu, w którym światło bezpośrednio pada na płytki zabrudzenia mogą być bardziej widoczne.

Najlepsze płytki podłogowe w utrzymaniu czystości

Płytki podłogowe powinny być nie tylko łatwe w utrzymaniu czystości, ale także bezpieczne. Najwyższym wskaźnikiem antypoślizgowości cechują się płytki matowe, na których również brud jest najmniej widoczny. Doskonale sprawdzą się płytki drewnopodobne najlepiej w odcieniu zbliżonym do koloru włosów domowników dzięki czemu nie będą one widoczne na ich powierzchni. Dzięki temu unikniemy codziennego odkurzania. Równie dobrze sprawdzą się płytki patchwork o ciekawym wzorze i różnorodnej kolorystyce utrzymanej w pasujących do siebie tonach. Na wzorzystej okładzinie nie jest widoczny kurz ani brud, warto jednak postawić na odpowiedni kolor, aby uzyskać najlepszy efekt. Doskonałym wyborem będzie także płytka imitująca beton. Szary gres ze wzorem architektonicznego betonu pozwoli nam na dłuższy czas zapomnieć o konieczności sprzątania łazienki. W przypadku płytek podłogowych unikajmy tych o połyskującym wykończeniu. Na nich brud oraz smugi po czyszczeniu są najbardziej widoczne.

Na jakich płytkach nie widać zabrudzeń?

Tu kluczową kwestią jest kolor. Odpowiednio dobrany wpływa na to czy zabrudzenia stają się widoczne już po jednokrotnym korzystaniu z łazienki. Najlepiej sprawdzą się płytki o neutralnych barwach, a także tych pastelowych o lekko matowym wykończeniu. Stawiajmy na odcienie beżowe, kremy oraz jasne brązy poprzetykane siatką innych tonów. Tu perfekcyjnym przykładem będą płytki drewnopodobne oraz te imitujące beton. Unikajmy bieli oraz matowej czerni. Na nich każdy pyłek kurzu będzie widoczny nawet z dużej odległości. Dobrze sprawdzają się także modele wielokolorowe, płytki imitujące marmur, a także na nowo zyskujące na popularności płytki terazzo. Zwróćmy również uwagę na fugi. Im cieńsza spoina tym mniej brudu będzie zalegać na jej powierzchni. Najtrudniej utrzymać w czystości ciemne, grube fugi, w których zalega ciężki do wymycia brud. Odpowiednio dobrane płytki mogą stać się naszym sprzymierzeńcem w codziennej walce o czystą i higieniczną łazienkę, dlatego warto gruntownie przemyśleć ich wybór.