Zalecenia Komendy Miejskiej Policji w Płocku dla mieszkańców w związku z serią włamań do domów i mieszkań

Wszystko, co zdobyliśmy przez wiele lat pracy i zgromadziliśmy w naszych domach czy mieszkaniach, może stać się celem dla złodziei. Takie sytuacje były ostatnio dość częste na terenie miasta i powiatu płockiego, gdzie doszło do kilku włamań.

Zabezpieczanie naszego domostwa przed takimi działaniami może być skomplikowane i kosztowne. Należy jednak pamiętać, że im więcej wartościowych przedmiotów znajduje się w naszym domu lub mieszkaniu, tym lepsze powinny być zabezpieczenia. Złodzieje często starają się dowiedzieć jeszcze przed włamaniem, czy pokonanie zabezpieczeń będzie dla nich opłacalne. Dlatego oprócz technicznych metod ochrony, ważne są też tzw. bezpieczne postawy, które utrudniają potencjalnym przestępcom typowanie obiektów do włamania.

Dbajmy o zamknięcie drzwi i okien przed wyjazdem, a jeśli mieszkamy w domu wolnostojącym, pamiętajmy również o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych oraz drzwi garażowych i innych pomieszczeń gospodarczych. Unikajmy informowania o naszych planach wyjazdowych i staramy się nie pozostawiać wartościowych przedmiotów czy gotówki w mieszkaniu. Często najlepszym zabezpieczeniem jest dobry sąsiad, dlatego przed dłuższym wyjazdem poprośmy go, aby zwracał uwagę na nasze mieszkanie lub dom podczas naszej nieobecności. Zaufajmy mu komplet kluczy i poprośmy, aby co jakiś czas otwierał okna, włączał światło wieczorem, usuwał reklamówki z wycieraczki i wyjmował korespondencję ze skrzynki pocztowej.

Jeśli posiadamy dom jednorodzinny, warto zatroszczyć się o solidne ogrodzenie i dobre oświetlenie posesji oraz założenie automatycznego włącznika światła z symulatorem obecności. W każdym miejscu zamieszkania dobrze jest również zainstalować profesjonalny system alarmowy i antywłamaniowy, a także domofon. Montaż drzwi przeciwwłamaniowych i atestowanych zamków na drzwiach wejściowych, oknach oraz drzwiach balkonowych to kolejne kroki do zwiększenia bezpieczeństwa. W mieszkaniach na parterze zamiast krat w oknach i drzwiach, które mogą ułatwić dostęp na wyższe piętra, warto zainstalować przeciwwłamaniowe rolety. Jeśli planujemy przechowywanie dużych sum pieniędzy lub bardzo cennych przedmiotów – warto zainwestować w szafę pancerną lub sejf. Ważne jest również oznaczenie, sfotografowanie i opisanie wartościowych przedmiotów oraz utrzymanie w tajemnicy szczegółów zabezpieczenia domu.

Zwróćmy uwagę na nieznane osoby krążące w pobliżu naszego domu, obce osoby lub samochód na posesji sąsiada podczas jego nieobecności, osobę zakrywającą twarz lub niosącą większe przedmioty w okolicy naszego miejsca zamieszkania, czy obcą osobę odwiedzającą nas pod pozorem szukania adresu lub zdobywania informacji o okolicy. Każdą taką sytuację należy zgłaszać Policji.

Gdy staniemy się ofiarą włamania, natychmiast zgłośmy to Policji. Do czasu przyjazdu funkcjonariuszy starajmy się niczego nie dotykać, nie porządkować, ani nie przeglądać swoich rzeczy, aby ustalać co zginęło – moglibyśmy w ten sposób zatrzeć ślady pozostawione przez włamywacza.