Debiut na polskim rynku pierwszej spółki oferującej kompleksowe usługi dla morskich farm wiatrowych

Pierwsza w historii Polski firma dedykowana do obsługi morskich farm wiatrowych, nazywana Baltic Offshore Service Solution, została utworzona przez dwie renomowane firmy: Energa Wytwarzanie, będącą częścią Grupy ORLEN, oraz Northland Power. To pionierskie przedsięwzięcie ma za zadanie dostarczać całościowych rozwiązań zarządzania dla tego dynamicznie rozwijającego się sektora energetyki.

Ważną rolę w tym konsorcjum odgrywa doświadczenie zgromadzone przez Energa Wytwarzanie. Firma ta od ponad dekady i pół zajmuje się utrzymaniem lądowych instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE), a jej portfolio zawiera sześć farm wiatrowych o całkowitej mocy ok. 244 MW. Zapewnienie prawidłowego funkcjonowania tych obiektów, poprzez konserwację ich elementów i prowadzenie inspekcji technicznych, to główne zadania realizowane przez spółkę – podkreśla biuro prasowe Orlenu.

Drugi członek konsorcjum, Northland Power, jest jednym z globalnych liderów w branży morskiej energetyki wiatrowej. Firma posiada udziały w projektach energetycznych o łącznej mocy zainstalowanej wynoszącej 3,4 GW (netto 2,9 GW), zlokalizowanych w Europie i Ameryce Północnej. Northland Power jest również partnerem Orlenu w realizacji projektu Baltic Power.

Orlen intensywnie angażuje się w rozwój energetyki wiatrowej. Do 2030 roku planuje posiadać 9 GW mocy pochodzącej z odnawialnych źródeł energii, a szczególnym obszarem zainteresowania są farmy wiatrowe na Bałtyku. Farmę Baltic Power przewiduje uruchomić w 2026 roku, a jej obsługę ma zapewnić nowo utworzona spółka. Firma ta będzie odpowiedzialna nie tylko za usługi serwisowe dla morskich farm wiatrowych, ale także za działanie całodobowego Centrum Zarządzania Morskich Farm Wiatrowych, które planuje uruchomić Grupa ORLEN.

Jarosław Dybowski, Dyrektor Wykonawczy ds. Energetyki ORLEN, podkreśla potencjał morskiej energetyki wiatrowej zarówno dla transformacji polskiego systemu elektroenergetycznego, jak i dla tworzenia nowych sektorów gospodarki. Grupa ORLEN zamierza wykorzystać swoje doświadczenie i wzmacniać swoją pozycję na rynku, korzystając z wiedzy partnera, światowego lidera w branży offshore wind.