Starożytne doświadczenie matematyczne w Płocku ma na celu ustanowienie rekordu świata

Rewelacyjny eksperyment, który wszyscy zainteresowani mają szansę przeprowadzić bez opuszczania swojego domu, odbędzie się w najbliższy czwartek, dokładnie 14 marca, w miejscowości Małachowianka, znajdującej się w Płocku. Organizatorzy tego niecodziennego wydarzenia mają na celu ustanowienie nowego rekordu świata.

Eksperyment Buffona zostanie przeprowadzony w najstarszej szkole w Polsce. Ten niezwykły eksperyment matematyczny ma swoje korzenie w XVII wieku i jest związany z gierką hazardową popularną w owym czasie. Opisany po raz pierwszy przez francuskiego matematyka Georges’a-Louis Leclerc, hrabia Buffon, w roku 1777 i od tego czasu jest znany jako „Igła Buffona”. Mimo iż słowo „eksperyment” często wywołuje skojarzenia ze skomplikowanymi procedurami, to ten polega jedynie na rzucaniu igłą na specjalnie przygotowaną do tego planszę – wyjaśnia Cezary Supeł, prezes Fundacji „Vivat Polonia!” oraz pomysłodawca wydarzenia.

Liczba rzutów igłą wpływa na precyzję obliczeń wartości liczby ”Pi”. Wraz ze wzrostem liczby powtórzeń, rośnie dokładność wyniku. Najczęściej używaną wartością liczby Pi jest 3.14, co niewątpliwie miało wpływ na wybór terminu przeprowadzenia eksperymentu, kiedy to przypada Dzień Liczby „Pi” – dodaje Supeł.

Twórcy wydarzenia chcą pobić rekord świata zarówno pod względem ilości uczestników jak i ilości rzutów. Do udziału zaprosili uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych nie tylko z Płocka, ale także z całego województwa mazowieckiego.

W eksperymencie mogą uczestniczyć również inne szkoły z całej Polski, a nawet osoby indywidualne w swoich domach, jeżeli będą postępować zgodnie z przygotowaną procedurą doświadczenia.