Szkoła rodzenia w "Grzybku" – dawnym miejscu spotkań płockich masonów

Lokal zwany „Grzybkiem”, który przez wiele lat uchodził za jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Płocku, niedługo będzie pełnił funkcję szkoły rodzenia. Po gruntownej renowacji przeprowadzonej w 2021 roku, budynek, będący własnością Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej (PZOZ), stał się miejscem, w którym początkowo planowano uruchomienie sali konferencyjnej oraz punktu pobrań. Jednakże zamiary te uległy zmianie i obecnie zmierza się ku idei uruchomienia tu szkoły rodzenia.

„Grzybek”, powstały w połowie XIX wieku, był miejscem, gdzie na tajne spotkania przychodzili płoccy masoni. Od dawna niszczał, aż do ostatniej modernizacji przeprowadzonej na powierzchni 100 metrów kwadratowych. Na tym obszarze miała funkcjonować sala konferencyjna oraz punkt pobrań, ale ostatecznie postanowiono, że to tu powstanie szkoła rodzenia.

Szkoła ta będzie oferować bogaty program zajęć i warsztatów prowadzonych przez doświadczone położne, które w całości przygotują przyszłe matki do macierzyństwa. Jak zapewnia Patrycja Kuźniak-Łakomska, specjalista ds. komunikacji społecznej w PZOZ, największym atutem szkoły będzie spotkanie dla przyszłych rodziców z ekspertami z różnych dziedzin, nie tylko medycyny.

W programie przewidziane są m.in. spotkania z ginekologiem, psychologiem czy dietetykiem. Będą też zajęcia z ratownikiem medycznym oraz certyfikowanym instruktorem masażu Shantala. Poza tym, przewidziano konsultacje z kadrowymi na temat ubezpieczeń czy urlopów macierzyńskich. Przedstawiciele płockiego schroniska dla zwierząt opowiedzą o znaczeniu zwierząt w wychowaniu dzieci oraz pokażą, że nie trzeba się pozbywać swojego pupila po narodzeniu malucha.

Aktualnie trwają ostatnie prace wykończeniowe w „Grzybku”. Pierwszy cykl zajęć szkoły rodzenia ma rozpocząć się na przełomie maja i czerwca. Zajęcia są dostępne dla wszystkich – kobiety mogą przyjść ze swoimi partnerami, mamami, siostrami czy przyjaciółkami. Choć zajęcia są bezpłatne, obowiązuje jednorazowe wpisowe w wysokości 100 złotych. Zapisy rozpoczną się tuż po weekendzie majowym, a wszelkie informacje na ten temat pojawią się na stronie internetowej szpitala oraz w mediach społecznościowych.