Dwie porzucone pojazdy zniknęły z publicznych parkingów w Płocku

Porzucone i długo zapomniane wraki samochodów, które przez wiele dni zajmowały wartościowe miejsca parkingowe w Płocku, zostały w końcu usunięte. Rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Płocku, Jolanta Głowacka, podkreśla, że służby miejskie pomogły tym wrakom „odjechać” na stałe.

Policjanci municypalni przypomnieli, że dwa auta marki Audi i Citroen, które od pewnego czasu blokowały miejsca parkingowe na ulicach Kolejowej i Zagrobej, już nie są problemem. Zdaniem Głowackiej, liczba porzuconych wraków na ulicach jest ogromnym problemem. W związku z tym, straż miejska systematycznie usuwa je ze śródmieścia miasta.

Jednak jak podkreślają służby miejskie, proces usunięcia takiego pojazdu jest dość skomplikowany. Głowacka tłumaczy, że status „wraka” przysługuje tylko pojazdom bez tablic rejestracyjnych lub takim, które wydają się nie być używane przez dłuższy czas. Nie ma jednak jasnej definicji tego, jak powinien wyglądać wrak – każdy przypadek jest więc rozpatrywany indywidualnie przez strażników.

Zanim pojazd zostanie ostatecznie usunięty, funkcjonariusze muszą przeprowadzić szereg kontroli, które pomagają zidentyfikować właściciela pojazdu. Tylko w przypadku, gdy te starania okazują się nieskuteczne, pojazd jest odholowany.

Jeżeli auto posiada tablice rejestracyjne, strażnicy dokonują oceny jego stanu technicznego na podstawie różnych czynników, takich jak kondycja karoserii, lusterek czy ilość powietrza w oponach. Następnie rozpoczyna się proces ustalania tożsamości właściciela. Jak wyjaśnia Głowacka, jest to kluczowe, ponieważ przed usunięciem samochodu, straż miejska wysyła do właściciela pismo z informacją o planowanym działaniu oraz terminem, w którym może on samodzielnie zadbać o swój pojazd.

Jeśli jednak właściciel zdecyduje się nie reagować na otrzymane pismo, straż miejska zmuszona jest do podjęcia decyzji o usunięciu pojazdu. Głowacka dodaje, że sytuacja utrudnia się jeszcze bardziej, jeśli samochód zaparkowany jest na prywatnym terenie. Zgodnie z art. 50a ustawy prawo o ruchu drogowym, straż miejska może usunąć tylko te pojazdy, które są porzucone na drodze publicznej lub wewnętrznej znajdującej się w strefie ruchu lub zamieszkania.