Jakie kwiaty do wysokich donic na taras

Balkon czy taras niejednokrotnie jest wizytówką danej nieruchomości. Odpowiednio zaaranżowany przykuwa oko, a także jest niezwykle funkcjonalnym miejscem. Wiele osób decyduje się na umieszczenie w tej przestrzeni kwiatów w wysokich donicach. Które konkretnie gatunki sprawdzą się w takich warunkach? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Podpowiadamy!

Czym kierować się przy wyborze kwiatów na taras?

Jeśli posiada się takie możliwości warto w odpowiedni sposób zagospodarować przestrzeń tarasową lub balkonową. Dla wielu osób jest to świetne miejsce do przyjmowania gości czy też po prostu odpoczynku po ciężkim dniu pracy. W tym kontekście nie dziwi fakt, że niezwykle popularnym rozwiązaniem jest zabudowa balkonu w bloku, w tym przede wszystkim bezramowa zabudowa balkonów albo zabudowa balkonu w systemie ramowym, a także zabudowa przydomowych tarasów. Dzięki temu można uniezależnić się od warunków pogodowych i korzystać z tej przestrzeni przez cały rok.

Jednym z elementów wyposażenia tarasu mogą być rośliny, w tym kwiaty w dużych donicach, które z jednej strony mają walory estetyczne, z drugiej wprowadzają spokój i przyjemny klimat. Przy wyborze warto kierować się nie tylko wyglądem, ale w szczególności tym, jakiej pielęgnacji wymagają poszczególne kwiaty oraz w jakich warunkach atmosferycznych są w stanie przetrwać. Niezwykle istotne jest ponadto położenie samego tarasu czy balkonu, które wpływa na to, jak długo i o jakiej porze dnia kwiat będzie znajdować się w słońcu czy w cieniu.

Najpopularniejsze kwiaty do wysokich donic na taras

Jedne kwiaty muszą przebywać głównie w słońcu, inne z kolei lubią miejsca zacienione. Jeśli nasz taras znajduje się od strony południowej, czyli tej najbardziej nasłonecznionej, warto postawić np. na begonię, komarzycę, pelargonie, rośliny egzotyczne. Na tarasach wschodnich, gdzie słońce świeci przede wszystkim do południa, najlepiej odnajdą się przeróżne rodzaje ziół jak bazylia, tymianek czy mięta, a także powojniki. Jeśli chodzi o zachodni taras, można zdecydować się na zielistki, storczyki, werbeny, dalie, pokrzywka brazylijska czy goździki. Taras w kierunku północnym jest najlepszym miejscem dla roślin, które lubią cień, a wśród nich na wyróżnienie zasługuje begonia bulwiasta, fuksja czy bukszpan. W przypadku wszystkich wymienionych tutaj gatunków należy pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji, dzięki której mogą służyć nam przez długi okres.

Zabudowa tarasu lub balkonu – czy warto?

Jeśli zależy nam na tym, aby zachować różnorodność jeśli chodzi o krzewy czy kwiaty na tarasie lub balkonie, być może warto przemyśleć kwestię zabudowy balkonu. Rozwiązanie to pozwoli na zdobycie większej kontroli nad warunkami panującymi w tej przestrzeni. Zabudowa balkonu w razie konieczności może chronić przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, a także deszczem, śniegiem czy wiatrem. Na uwagę zasługuje między innymi zabudowa balkonu bezramowa, której montaż warto zlecić profesjonalistom posiadającym odpowiednią wiedzę, doświadczenie i sprzęt.