Czyżby koszty budowy domu miały spaść w trakcie tego roku?

Pod koniec ubiegłego roku koszt budowy domu wyrównał się, jak sugerują eksperci z Extradom.pl. Nawet w najbardziej pesymistycznych okolicznościach można spodziewać się, że tendencja wzrostowa cen powinna przynajmniej ustąpić, a nawet mogą nastąpić pewne spadki. Niemniej jednak jest to uwarunkowane stanem rynku materiałów budowlanych.

W roku 2022 w całym kraju znacznie wzrosły koszty budowy domów. Wynikało to głównie z rosnących cen materiałów, na które wpływ miało wiele czynników, takich jak wojna za naszą wschodnią granicą czy inflacja. Na szczęście pod koniec roku sytuacja ustabilizowała się, co wywołało optymizm ekspertów z Extradom.pl, że utrzyma się ona w 2023 roku.

Obserwujemy wyraźne wyhamowanie wzrostu kosztów budowy domów w całym kraju. Rynkowski przypisuje to stabilizacji kosztów paliwa, opłat transportowych i spadkowi kosztów materiałów budowlanych. Prawdopodobnie jest to spowodowane tradycyjnym sezonowym spadkiem liczby prac budowlanych, ale ten konkretny spadek jest znacznie bardziej niezwykły. W ubiegłym roku o tej porze średnie koszty budowy wzrosły o 3,31 procent, natomiast teraz wynoszą już tylko 2,21 procent, co jest znaczącą różnicą jednego procenta.