Nowa inwestycja ReFood przyniesie 25 miejsc pracy i zmniejszy emisję CO2

ReFood, firma specjalizująca się w odzysku odpadów spożywczych, poinformowała w czwartek o otwarciu nowego, zaawansowanego technologicznie zakładu w Mszczonowie (woj. mazowieckie), który stworzy miejsca pracy dla 25 osób. To jeden z najbardziej nowoczesnych obiektów tego typu na Starym Kontynencie, a jego budowa pochłonęła ponad 9 milionów euro.

Głównym celem działania nowo otwartego zakładu jest przekształcanie odpadów spożywczych w biomasę, która następnie będzie wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej i cieplnej oraz bionawozów. Firma podkreśliła, że takie podejście do gospodarki odpadami pozwala na zmniejszenie eksploatacji paliw kopalnych, ograniczenie emisji CO2 oraz redukcje ilości odpadów trafiających na wysypiska.

Budowa nowej inwestycji w Mszczonowie rozpoczęła się w 2019 roku. Jak podkreślono, wszystkich 25 pracowników planowanej załogi stanowić będą mieszkańcy Mszczonowa i okolicznych terenów. Decyzja ta ma kluczowe znaczenie dla lokalnej gospodarki, wspierając jej rozwój oraz wprowadzając innowacje technologiczne w branży.

Informacje przekazane przez firmę wskazują, że dzięki działalności nowego zakładu możliwe będzie ograniczenie emisji CO2 o 14 tysięcy ton rocznie. Dodatkowo, energia cieplna produkowana w obiekcie pozwoliłaby na ogrzewanie prawie 5 tysięcy domów przez cały rok.

Firma ReFood, będąca częścią Grupy SARIA, posiada aktualnie ponad 50 zakładów przetwarzających odpady spożywcze na biomasę i 13 biogazowni. Swoją działalność prowadzi na rynkach Polski, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Danii i Holandii.