Projekt "Zielone Płuca dla Płocka" wkracza w kolejną fazę: posadzą ponad tysiąc drzew

Płock prężnie działa na rzecz ochrony środowiska i poprawy jakości powietrza, a jednym z elementów tych starań jest projekt „Zielone Płuca dla Płocka”. Tegoroczna edycja obejmuje posadzenie ponad tysiąca drzew – to najnowszy etap tego wieloletniego przedsięwzięcia, które ma na celu zwiększenie obszarów zadrzewionych w mieście i tym samym, sprawić by stało się ono bardziej przyjazne dla mieszkańców.

Do tej pory sadzonki znalazły swoje miejsce m.in. przy głównych arteriach miasta, takich jak aleje Jana Pawła II czy Armii Krajowej. Jednakże, niebawem na listę „zazielenionych” ulic dołączą Kutrzeba, Braci Jeziorowskich, Mickiewicza, Gałczyńskiego oraz Mościckiego.

Planowane jest posadzenie tylko w tym roku przynajmniej tysiąca drzew oraz kilku tysięcy krzewów i roślin wieloletnich na płockich ulicach i osiedlach. Jak podkreślił wiceprezydent Płocka, Piotr Dyśkiewicz, dbałość o klimat i środowisko jest niezwykle ważna, a prowadzone na terenie miasta akcje są dowodem na to.

Od kilku lat miasto realizuje program „Zielone Płuca dla Płocka”, w ramach którego posadzono już dziesiątki tysięcy nowych roślin. Dzięki temu powstały również nowe parki, skwery i alejki spacerowe. Małgorzata Włoczkowska z Nadleśnictwa Płock podkreśliła, jak istotne są tego typu inicjatywy, zwłaszcza dla Płocka.

Inwestycje w zieleń mają na celu nie tylko poprawę jakości powietrza w mieście, ale także zapewnienie przyjemnego miejsca do życia dla mieszkańców i miejsc schronienia dla dzikiej fauny. Maja Syska-Żelechowska, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Płocka, mówiła o sadzeniu rodzimych gatunków drzew, takich jak lipy, śliwy czy grusze, aby zachęcić dzikie zapylacze do odwiedzania tych obszarów.

Nasadzenia w Płocku potrwają do grudnia bieżącego roku. Na przyszły rok planowane jest kolejne etap zazielenienia miasta.