Wycieczka do Płocka – co warto zobaczyć?

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na odkrywanie pięknych zakątków naszego kraju. Wiele z nich wybiera takie kierunki, jak Zakopane, Warszawa, czy Kraków ze względu na ich popularność i fakt, że są to duże miasta pełne atrakcji i zabytków. Jednak mniejsze miasteczka również mogą kryć w sobie wspaniałe niespodzianki i pozytywnie zaskoczyć nas swoim urokiem. Taką właśnie niespodzianką z pewnością jest Płock.

Płock to miasto znajdujące się na Mazowszu, które liczy sobie ponad 300 tysięcy mieszkańców. Płock to idealne miejsce dla każdego, kto podczas wyjazdu pragnie zaznać zarówno piękna natury, jak i zabytków.

Co warto zobaczyć w Płocku?

Zabytki Płocka

Jeżeli lubimy zwiedzać zabytki i poznawać ich historię, to z pewnością spodoba nam się piesza wycieczka po Płocku. Zabytki w tym mieście w większości są ulokowane w centrum miasta, reszta nie wymaga od nas długich spacerów, ponieważ również znajdują się one w niedalekiej okolicy.

Jakie zabytki warto odwiedzić w Płocku?

Wzgórze Tumskie

Wysoki, malowniczy brzeg Wisły, pod którym rozpościera się dolina Wisły i masa widoków, które zapierają dech w piersiach. Jednak nie tylko sama zieleń i piękno przyrody stanowią nie lada gratkę dla odwiedzających miasto turystów, ponieważ na wzniesieniu znajdują się Zamek Książąt Mazowieckich, a także jego majestatyczne wieże. Każda z wież znajdujących się na wzniesieniu posiada swoją nazwę, wyższą nazywa się Wieżą Zegarową, zaś niższą Wieżą Szlachecką.

Zamek przez lata poddawany był wielu zmianom. Powstał on w XIV wieku, jednak zarówno jego wnętrze, jak i cała budowla zewnętrzna uległy modyfikacjom. W XVI wieku za sprawą benedyktynów, którzy w tym okresie byli właścicielami zamku, na terenie powstały również obiekty kultu religijnego, takie, jak klasztor i kościół.

Później na miejscu powstało Muzeum Diecezjalne, w którym zwiedzający mają okazję podziwiać wiele wspaniałych eksponatów, wśród których znajdują się między innymi rękopisy, starodruki, czy zbiory sztuki sakralnej i wiele innych.

Należy dodać, że nie tylko eksponaty muzealne przyciągają uwagę turystów odwiedzających to miejsce. Również znajdujące się na miejscu rzeźby przedstawiające sceny z Pisma Świętego, a także prace malarskie zdobiące świątynie budzą prawdziwy zachwyt.

Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku

Na Wzgórzu Tumskim mamy szansę odwiedzić kolejny zabytek, czyli Bazylikę katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która powstała w latach 1130-1144 dzięki biskupowi Aleksandrowi Malonne.

W Bazylice możemy zobaczyć między innymi wspaniałe ołtarze, a także nagrobki, a także sarkofagi, które znajdują się w Kaplicy Królewskiej. W sarkofagach znajdujących się w Bazylice spoczywa dwóch władców: Władysław Herman i jego syn Bolesław Krzywousty.

W Bazylice zwiedzający mogą podziwiać także replikę Drzwi Płockich. Oryginał znajduje się w Soborze św. Sofii w Nowogrodzie Wielkim, jednak znajdujące się w płockiej Bazylice drzwi są tak dobrze odwzorowane, że z pewnością każdy zwiedzający doceni ich wyjątkowość.

Most im. Legionów Piłsudskiego

Wielu osobom z pewnością może wydać się dziwne, że most znalazł się na liście zabytków, jednak warto zobaczyć płocki most na własne oczy choćby ze względu na fakt, że powstał on w 1938 roku. Most mimo wielu przejść takich jak wysadzenie go przez Polaków, a po jego odbudowie ponownie, tym razem przez Niemców, został odbudowany i jest użytkowany po dziś dzień. Na miejscu znajdziemy także tablicę informacyjną z wyrytą nazwą mostu, a także datą jego budowy.

Płocka fara

Kolejnym wspaniałym zabytkiem Płocka jest miejski kościół farny, czyli kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja, który jest najstarszym kościołem w całym mieście. Powstał on w 1356 roku.

Wejście do płockiej fary to obowiązkowy punkt na mapie Płocka dla każdego, kto ceni sobie sztukę. W kościele nie znajdziemy ozłoconych ołtarzy ani przepychu, jednak mimo prostoty i skromności wystroju, to, w jaki sposób zostały ozdobione ściany kościoła i jego łuki oraz sklepienie zapiera dech w piersiach.

Kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja w Płocku to idealne miejsce, jeżeli chcemy w ciszy, spokoju i skupieniu podziwiać piękno architektury i sztuki. Warto zwrócić szczególną uwagę na figury Matki Bożej i św. Barbary. Figura św. Barbary stoi na kamiennym otoczaku, który wydobyto z Wisły w 1910 roku.

Kościół Mariawitów

Zabytkowy Kościół Mariawitów to kolejny punkt na naszej mapie zabytków, które warto zobaczyć, zwiedzając miasto. Już sam budynek kościoła swoim wyglądem zachęca turystów do zajrzenia do środka, jednak nie tylko to powoduje, że warto zajrzeć do tej neogotyckiej bazyliki.

To właśnie w tym kościele zostały zgromadzone zbiory, które składają się na izbę pamięci, która poświęcona jest najważniejszej osobie w kościele mariawitów, mowa tu oczywiście o św. Marii Franciszce Kozłowskiej, która jest patronką mariawityzmu i niegdyś mieszkała na terenie świątyni, a dokładniej w pomieszczeniach klasztornych.

Dzisiaj w klasztorze urzędują Siostry Mariawitki oraz Kapłani Mariawici, a także znajduje się w nim Wyższe Seminarium Duchowne Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Miejskie mury obronne

Dla wielbicieli historii, którzy zamierzają odwiedzić Płock, z pewnością świetną wiadomością będzie fakt, że w tym mieście zachował się kawałek miejskich murów obronnych, które powstały w 1353 roku na mocy decyzji króla Kazimierza Wielkiego. Budowa trwała 16 lat, a jej końcowy efekt obejmował 1700 metrów muru obronnego. Dziś możemy podziwiać 15-metrowy odcinek, który zachował się po rozebraniu muru.

Muzeum Mazowieckie w Płocku

Muzeum Mazowieckie w Płocku jest najstarszym muzeum w Polsce, które powstało dzięki członkom Towarzystwa Naukowego Płockiego w 1821 roku.

W muzeum możemy podziwiać eksponaty z takich dziedzin jak archeologia, numizmatyka, historia, czy eksponaty typowo artystyczne. Wiele rzeczy znajdujących się w zbiorach muzeum uległo zaniedbaniu podczas okupacji niemieckiej, jednak mimo to po zakończeniu wojny muzeum zostało ponownie otwarte i od 1 grudnia 1945 roku zwiedzający mogli ponownie oglądać zbiory znajdujące się w muzeum. Na przestrzeni kolejnych lat placówka otwierała kolejne działy, dzięki którym zwiedzający mogli odkrywać jeszcze większe pokłady historii zamkniętej w najróżniejszych przedmiotach i opowieściach.

Należy wspomnieć również o tym, że muzeum w 2004 roku zmieniło swoją lokalizację i od tego momentu, aż do teraz mieści się pod adresem Tumska 8 w Płocku, gdzie każdy zwiedzający może podziwiać wystawy rozmieszczone na 4 piętrach muzeum.

Płock – co warto zobaczyć?

Jednak nie tylko zabytki spodobają się turystom, którzy zawitają do Płocka. Obcowanie z naturą i inne atrakcje przyciągają spacerowiczów i wszystkie osoby żądne rozrywki, które marzą o tym, żeby nie tylko poznać historię miasta i okolicznych zabytków, ale także przyjemnie spędzić czas w towarzystwie swoich najbliższych.

Co warto zobaczyć w Płocku? Gdzie warto wybrać się na spacer? Oto kilka propozycji!

Alejki spacerowe w okolicy Wzgórza Tumskiego

Wokół Wzgórza Tumskiego znajduje się wiele alejek spacerowych, które zachwycają urokliwym otoczeniem w postaci wszechobecnej zieleni. Dzięki tym okolicom możemy urządzić sobie pięciokilometrowy spacer w otoczeniu przyrody, z widokiem na wspaniałe zabytki znajdujące się na wzgórzu. Spacerując, będziemy mijać kolejne znamienite zabytki takie, jak Kościół na Górkach.

Bulwar nad Wisłą

W Płocku możemy zawitać również na bulwary nad Wisłą. Spacer po tej okolicy dostarcza wielu wspaniałych doznań wzrokowych, a chętne osoby mogą skorzystać z tego, że na przystaniach przy bulwarze cumują statki pasażerskie, a także prywatne łodzie i jachty.

Płockie molo

Jednak nie tylko bulwary przyciągają turystów i okolicznych mieszkańców chcących wypocząć na świeżym powietrzu. Również molo w Płocku cieszy się ogromną popularnością wśród spacerowiczów. Na molo znajdziemy ławeczki, na których możemy odpocząć, jeżeli odczuwamy taką potrzebę. Jeżeli udamy się na koniec molo, możemy skorzystać z dobrodziejstw oferowanych przez ulokowaną tam kawiarnię.

Amfiteatr

W Płocku znajduje się również niezwykle nowoczesny amfiteatr, który nocą wygląda wspaniale dzięki temu, że zostaje rozświetlony. Kształtem przypomina on nieco kosmiczny spodek, jednak mimo to dzięki swojemu położeniu doskonale wpasowuje się w okoliczny pejzaż. W amfiteatrze odbywają się wszelkiego rodzaju wydarzenia kulturalne takie jak koncerty, czy spektakle.

Płock – atrakcje dla dzieci

Wybierając się do Płocka z dziećmi, z pewnością chcemy pogodzić to, co będzie atrakcyjne dla nas, z tym, co będzie atrakcyjne dla naszych pociech. Co robić z najmłodszymi członkami naszej rodziny w Płocku?

Płockie ZOO

Jedną z wielu niezwykle chętnie wybieranych atrakcji znajdujących się w Płocku jest ZOO, które ulokowane jest nad brzegiem Wisły. Płockie ZOO wyróżnia się na terenie innych podobnych obiektów ogromnymi, wspaniale wyglądającymi akwariami, które przyciągają wzrok zarówno dorosłych, jak i najmłodszych oglądających. Osoby wybierające się do ZOO z pociechami z pewnością ucieszą się również z faktu, że na jego terenie dostępny jest basen dla rybek, który daje dzieciom możliwość pogłaskania morskich stworzonek.

Ciuchcia Tumska

Ciuchcia Tumska to doskonała atrakcja nie tylko dla dzieci, ale również i dla dorosłych. Ciuchcia działa w sezonie wiosenno-letnim i jest w stanie pomieścić 40 osób. Kursy ciuchcią odbywają się co 1,5 godziny, od 11:00, aż do 17:00. Dzięki podróży ciuchcią turyści mogą podziwiać miasto z wagoników i poznać najwspanialsze miejsca w Płocku. Co więcej, dzięki nagłośnieniu znajdującemu się w wagonikach turyści mają okazję poznać nieco bliżej historię Płocka i jego najważniejszych zabytków.